Az új büntetőeljárási törvény bevezetéséhez szükséges törvénymódosításokat tárgyalta az Országgyűlés
2017.11.14

Répássy Róbert (Fidesz) elmondta: a jövőre életbe lépő új büntetőeljárási törvény okán több mint százhetven jogszabályon kell átvezetni a jórészt technikai változtatásokat, amelyeket a csomag egységesen kezel.

Szólt a többi között a titkos adatszerzés során alkalmazott leplezett eszközzel kapcsolatos előírásokról, vagy az ügyészt és a nyomozó hatóságot érintő, és a terhelt státuszra vonatkozó új szabályokról, amelyeket szintén számos törvényen kell átvezetni. Mint arra rámutatott: az új eljárási törvény értemében minden ügyész az ügyészség nevében jár el, ezért a jövőben a törvények az ügyészség kifejezéseket használják.

Beszámolt arról is: az új eljárási törvény az ügyiratok megismerésével kapcsolatosan szakít azzal a rendszerrel, amely a megismerést alapvetően a másolat kiadásával rendezi, ehelyett ezt csak a megismerés egyik módjának tekinti.

Közölte azt is: a megkeresés jogintézményét az adatkérés váltja fel, az adatszerző tevékenységek között pedig bevezetik a feltételes adatszerzést. Emellett egységessé válnak a költségkedvezményekkel kapcsolatos eljárások.

A kényszerintézkedések körében az új eljárási törvény pontosításokat fogalmazott meg, amely a házi őrizet és a lakhelyelhagyási tilalom rugalmasabb, célravezetőbb alkalmazását teszi lehetővé, így a kényszerintézkedés tényleges tartalma jobban igazítható a terhelthez.

Minden érintett jogszabályon át kell vezetni azt az újonnan felállított elvet, hogy a nyomozás bűncselekmény gyanújához kötött, a gyanúsítotti kihallgatás pedig a megalapozott gyanúhoz.

Répássy Róbert úgy ítélte meg: átgondoltabb rendszert alkotnak a jövőben a bíróság határozatainak különböző formái vagy a jogerő fogalma. Emellett az új büntetőeljárási szabályok átstrukturálják a magánvádas eljárások rendelkezéseit is - sorolta az átvezetendő változásokat.

MTI / Webrádió